יום שלישי, יוני 18, 2024

פוסטים אחרונים

חלק מהפרי בגבול הצפון לא נקטף!

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: במיוחד בעת הזו על הממשלה לקדם תכנית לאומית לעידוד ענף החקלאות לחיזוק ביטחון המזון בישראל

בהמשך לאתגרי המלחמה, המשפיעה על החקלאות הישראלית, כינס היום (22.5) ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, את פורום ארגון מגדלי הפירות, לדיון חירום בזכרון יעקב, בהשתתפות חקלאים ויושבי ראש ועדות חקלאיות מגבול הצפון, העוטף וכל רחבי הארץ.

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אמר בדיון: "בגבול הצפון ובעוטף עדיין מתקיימת לחימה. מגדלי הפירות הנמצאים בתחילת עונת הקטיף, בעיקר בגליל העליון ובגליל המערבי, לא מורשים להגיע לכל המטעים הסמוכים לגבול עם לבנון והוכרזו כשטח צבאי סגור, בשל איומי ירי נ"ט וטילים של חיזבאללה. זאת בנוסף לחודשים האחרונים בהם לא הצליחו החקלאים לשמר את הרצף התפקודי ולא טיפלו בכל המטעים. מדובר בהפסדי עתק ובחודשים הקרובים ככל שמלאכת הקטיף תתקדם נוכל לאמוד את הנזקים הכלכליים.

למרות הכול אנו מלאי אופטימיות ותקווה כי נצליח ככל שיתאפשר , להגיע גם למטעים סמוכי הגדר, לקטוף ולספק את הפרי הישראלי האיכותי לאזרחי מדינת ישראל", אמר בלחסן והוסיף, "על ממשלת ישראל לשים את ענף החקלאות והפיצויים לכלל החקלאים המשמשים כאזרחים-חיילים שלא עזבו את אדמותיהם – בראש סדר העדיפויות, בדרך לשיקום המדינה ואבטחת מזון לתושבי ישראל באמצעות תכנית לאומית".

בלחסן הוסיף כי, קטיף הדובדבן נמצא כעת בשיאו, כמו גם קטיפי הנקטרינה והמשמש מהזנים המוקדמים, ובהמשך יחלו בהדרגה, קטיפי האפרסק וכן, אגס, תפוח, קיווי, מנגו ואחרים, כאשר מועדי הקטיף ימשכו לסירוגין עד חודשים אוקטובר-נובמבר, אז ייקטף כל יבול פירות הנשירים.

ד"ר ענת זיסוביץ-חריט, מדריכה מחוזית בתחום המטעים בשה"מ גליל-גולן שהשתתפה בדיון החירום דיווחה כי בנוסף לאתגרי המלחמה, עונת החורף האחרונה התאפיינה במיעוט של שעות מנות קור ההכרחיות להתעוררות של העצים הנשירים, "מגמת ההתחממות הגלובלית כבר מורגשת היטב, בחורף האחרון באזורי העמק נרשמה צבירה של 35% מהממוצע הרב שנתי ובאזורי ההר הגבוהים נרשמה צבירה של כ- 80% מהממוצע הרב שנתי של שעות הקור. זוהי פחיתה של 228 שעות קור בעמק החולה ושל כ- 327 שעות קור באזור אלרום מהממוצע הרב שנתי. בנוסף נרשמו אירועי מזג אוויר קיצוניים של ברד עוצמתי שפגע בחלק מהמטעים, למרות כל זאת, נצפתה התעוררות טובה במטעים ותנאי החנטה באביב היו נוחים ולכן לא צפוי מחסור בפרי והיבולים צפויים להיות ממוצעים ואיכותיים".

על פי ארגון מגדלי הפירות בישראל, ענף הפירות בארץ מונה כ-3,500 מגדלים, המעבדים כ-856,000 דונם של מטעים (לא כולל הדרים), המניבים כ-950,000 טון פרי בשנה ומספקים מגוון פרי איכותי לשווקי ישראל וליצוא. ערך תפוקת ענף הפירות (ללא הדרים) בישראל כ-7.5 מיליארד שקל, הענף מהווה כ-23% מהתפוקה החקלאית בארץ.

עוד השתתפו בישיבת החירום: מוטי צמיר יו"ר מועצת ארגון מגדלי הפירות, משה ברוקנטל מנהל ענף הפירות במועצת הצמחים, עמוס לוין מנהל תחום חקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו"ר שולחן התפוח במועצת הצמחים, יוני דמרי מנהל אגף המשק החקלאי בתנועת המושבים, רוני נקר חשב ענף הפירות במועצת הצמחים, רכזי ישובים ומגדלי פירות ועוד.

Latest Posts

תישאר בקשר

להתעדכן בכל החדשות האחרונות, ההצעות וההודעות המיוחדות.

דילוג לתוכן