יום חמישי, אפריל 25, 2024

פוסטים אחרונים

החוק לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית בתפזורת נכנס לתוקף

בעקבות מאבק שהובילה קבוצת "משוב", תסומן החל מהיום, ה-24.12, תוצרת חקלאית שאינה ארוזה (נמכרת בתפזורת) על פי חוק, בנקודות המכירה ברחבי הארץ. חודשיים לאחר מכן (ב-24.2), תיכנס לתוקפה גם חובת הסימון בפלטפורמות המכירה המקוונות.

מהפכה צרכנית: לאחר מאבק ממושך שהובילה קבוצת "משוב", נכנס היום, ה-24.2 לתוקף החוק לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית בתפזורת. בחודש יולי האחרון, עבר בכנסת תיקון לחוק הגנת הצרכן, במסגרתו הצטרפה ישראל למדינות רבות בעולם ותחייב את העוסקים במכירה קמעונאית לסמן בשילוט בולט ובצמוד למחיר את ארץ המקור של התוצרת החקלאית הטרייה הנמכרת בתפזורת. חובת הסימון תחול על פירות וירקות טריים, מוצרי חלב, בשר טרי (עופות ובשר בקר) ודגים, ותחייב גם בפלטפורמות המכירה המקוונות חודשיים (מה-24.2) לאחר יישומה בנקודות המכירה הקמעונאיות הפיזיות. היא תחול גם על תוצרת חקלאית הנארזת בנקודות השיווק. חובת הסימון בנקודות המכירה הקמעונאיות תיאכף על ידי פקחי הרשות להגנת הצרכן, שבימים אלה עוברים הדרכה בנושא על ידי משרד החקלאות.

טרם אישור השינוי בחוק, חלה חובת הסימון על התוצרת החקלאית הטרייה הארוזה בלבד. לצרכן הישראלי לא הייתה שום יכולת לדעת מהו מקור המוצרים הנמכרים בתפזורת, עובדה שפגעה ביכולתו לבצע רכישה מושכלת המתבססת על מידע מלא, שקוף ומהימן. חובת הסימון תיטיב עם החקלאים והחקלאות המקומית, תציב את המגדל בחזית המכירה ותשמור גם על האינטרסים הצרכניים, תוך מתן שקיפות מלאה לצרכן.

בסקר צרכנים שערך משרד החקלאות בשנתיים האחרונות, נמצא ש-51 אחוז מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של פירות וירקות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. 59 אחוז מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור או הדיג של דגים טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה, וכ-68 אחוז מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של בשר ועופות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. בנוסף, מסקר זה עלה שצרכנים ישראלים מוכנים לשלם יותר עבור תוצרת חקלאית כחול לבן.

מגמה זו התחזקה עד מאוד בעקבות המלחמה. במסגרת סקר שהזמין המשרד בימים האחרונים דרך מכון Ipsos באמצעות לפ"מ, עלה שיותר מ-90 אחוז (!) מהצרכנים יעדיפו לרכוש פירות וירקות ישראלים על פני אלה המיובאים. כעת, עם כניסתו לתוקף של שינוי החקיקה, יוכלו הצרכנים להסתייע במידע ולבחור בתוצרת חקלאית כחול לבן.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר: "אנחנו מובילים היפוך מגמה – מייבוא לייצור.

משרד החקלאות קידם את תיקון החוק, מתוך דאגה עמוקה לחקלאות המקומית, לצרכנים ולחקלאים הישראליים. עכשיו יותר מתמיד, בזמן שבו החקלאות הישראלית נמצאת במשבר הגדול ביותר שידעה מאז קום המדינה, עולה חשיבותה של חובת הסימון. עשרות אלפי המתנדבים שעזרו לחקלאים להביא תוצרת ישראלית, הפכו לשגרירים הטובים ביותר של התוצרת החקלאית הישראלית. החוק מבטא את השילוב הנדרש בין שקיפות מלאה לציבור הצרכנים לבין עידוד רכישת תוצרת מקומית. חובת סימון התוצרת החקלאית מהווה אמצעי משמעותי בחיזוק החקלאים והחקלאות הישראלית".

מנכ"ל משרד החקלאות, אורן לביא: "אנו מברכים על קידום החוק. נמשיך לחזק את החקלאות הישראלית, להתייחס אליה כמשאב לאומי ולעודד את הצרכנים הישראלים להעדיף תוצרת חקלאית מקומית".

התאחדות חקלאי ישראל: "יום חשוב לחקלאות המקומית ולצרכן הישראלי"

מהתאחדות חקלאי ישראל נמסר, שההתאחדות נאבקה במשך שנים למען העברת החוק, כאשר מטרתו המובהקת היא לעודד צריכה של תוצרת ישראלית וכן למנוע את הטעיית הציבור בכל מה שנוגע לתוצרת הישראלית המקומית אל מול התוצרת המיובאת. התאחדות חקלאי ישראל תזכרה לפני שבועיים, את רשתות השיווק הגדולות באשר לכניסתו של החוק לתוקף ותמשיך לעקוב אחר יישומו.

יו"ר ההתאחדות ומזכ"ל תנועת המושבים עמית יפרח ומזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אורי דורמן: "מדובר ביום חשוב לחקלאות המקומית ולצרכן הישראלי. סופסוף, יוכלו הצרכנים להבחין בין תוצרת ישראלית לבין תוצרת זרה ולהחליט במי הם מעדיפים לתמוך. אנו קוראים לרשתות השיווק ולנקודות המכירה ליישם את החוק באופן מלא עבור הצרכנים, אך חשוב לא פחות – גם כתמיכה בחקלאות הישראלית שנמצאת באחד מהמשברים הקשים שידעה אי פעם".

Latest Posts

תישאר בקשר

להתעדכן בכל החדשות האחרונות, ההצעות וההודעות המיוחדות.

דילוג לתוכן