יום חמישי, אפריל 25, 2024

פוסטים אחרונים

פרס מפעל חיים ל"מלך הצבר", נועם בלום ז"ל: "האיש ששינה את החקלאות הישראלית"

תערוכת החקלאות אגרומשוב עשתה כבוד לאחד מיזמי החקלאות המשמעותיים ביותר בישראל, שהלך לעולמו רק לפני חודשיים בגיל 72. בנו שחר, הממשיך את המסורת המשפחתית בחוות צברי אורלי, קיבל את הפרס ולא הותיר עין אחת יבשה: "גם היום אנחנו הולכים אחרי החזון שלו"

תערוכת החקלאות המובילה בישראל – אגרומשוב 2022 – נפתחה היום (שני) בבנייני האומה בירושלים עם אירוע מרגש: הענקת פרס מפעל חיים בחקלאות לנועם בלום ז"ל, "מלך הצבר", שהלך לעולמו לפני חודשיים בגיל 72.

את הפרס קיבל בנו של נועם, שחר בלום, בטקס שלא הותיר עין אחת יבשה. נועם ז"ל היה אחד מיזמי החקלאות הישראלים המשמעותיים בישראל ומי שפיתח והעצים את "הצבר הישראלי" כשהקים את חוות צברי אורלי השוכנת בנגב – חוות הסברס האדום הגדולה ביותר במזרח התיכון.

"מצער מאוד שאני זה שמקבל את הפרס בשמו ולא הוא מקבל אותו בעצמו", אמר הבן שחר. "מהיום הראשון של הקמת המפעל שלנו ולאורך 30 שנה הוא נאבק על קיומו. הוא היה זה שצריך לקבל את הפרס. בגלל כל המאבקים שחווה לצורך שמירת החווה. בכל מקרה, אנחנו ממשיכים את החזון שלו ומבטיחים להגשים לו את החלומות שחלם עליהם".

בלום ז"ל היה ציוני מהזן הישן, הלך מיוזמתו לנגב, פיתח זן חדש ומשובח של צבר, בן לחקלאים שהקימו בשנות ה-30 את המושב גיבתון, הצמוד לרחובות, בו נולד וגר עד מותו. הוא היה בוגר סיירת שקד, בעל חממות לשעבר, למד בטכניון מנהל תעשייתי והתמחה בקרקע, מים ופיתוח טכנולוגיות חקלאיות ויישומן על בסיס תעשייתי. לאחר 17 שנות מחקר בכ-400 סוגי צבר מקסיקני, הצליח בלום לייצר שישה זנים שמניבים פרי עשרה חודשים בשנה (מול חודש-חודשיים בשנה של הזן הרגיל שגדל עד כה בארץ).

חוות צברי אורלי, שהייתה מפעל חייו של בלום, מתמחה בגידול זני סברס ייחודיים המוגנים בפטנט, בתקן עולמי עם מגוון רחב של מוצרים, האחרון ביניהם – ענפי צבר ללא קוצים, חתוכים ושטופים לסלט, הקפצה או בישול, המוצגים בימים אלה בתערוכת "אגרומשוב".

מנכ"ל משוב גרופ, חיים אלוש, התרגש אף הוא במהלך הטקס: "אין יותר נכון, צודק וראוי מאשר להעניק את פרס מפעלי חיים בחקלאות לנועם בלום ז"ל. נועם היה דוגמה ומופת לאהבת הארץ, עבר מאבקים רבים בחקלאות למרות היותו חקלאי גדול ומוביל. הוא התמודד עם בירוקרטיות רבות וייצג את החקלאות הישראלית החדשנית והמקדמת נאמנה. אפשר להגיד בפה מלא שמדובר באיש ששינה את החקלאות הישראלית".

במהלך תערוכת "אגרומשוב", הנערכת היום ומחר בבנייני האומה בירושלים, יתקיימו בנוסף גם תחרויות ייחודיות: העגבנייה הטעימה בישראל – עם חבר שופטים בראשות השף אייל שני – התפוח החדש לראש השנה, הרימון האיכותי ובחירת 10 הערים הירוקות בישראל לשנת 2022. כמו כן, יתקיימו כנסים מקצועיים: כנס 'חקלאות ישראלית', כנס 'ביטחון המזון' וכנס 'משקיעים MTECH'. בכנסים השונים ישתתפו שרים, חברי כנסת, ראשי גופים חקלאיים, חברות סטארטאפ, יזמים, בעלי עניין ואלפי חקלאים ישראליים.

תערוכת אגרומשוב מציינת 31 שנים להיווסדה של תערוכת החקלאות המובילה בישראל בה מציגות חברות רבות מאות זנים ופיתוחים חדשים החל מזני פירות וירקות, דרך טכנולוגיות מתקדמות להשקיה וטיפול ביבול ועד לרחפנים מיוחדים לחקלאות, טרקטורים וכו'.

Latest Posts

תישאר בקשר

להתעדכן בכל החדשות האחרונות, ההצעות וההודעות המיוחדות.

דילוג לתוכן